Konto bankowe bez podpisywania umowy
Chcesz otworzyć konto bankowe bez podpisywania umowy? Sprawdź, jak założyć konto przez internet aktywne od zaraz – bez kuriera, bez wychodzenia z domu i bez zbędnych formalności.
Chęć skorzystania z danej usługi finansowej jeszcze do niedawna wiązała się z koniecznością odwiedzenia oddziału wybranego banku. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiło się w tej kwestii sporo alternatywnych rozwiązań.
Przypomnijmy więc, jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o najpopularniejszy produkt na rynku, czyli konto osobiste (ROR, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy).
Jak założyć konto w banku?
Aktualnie klient ma do dyspozycji 4 możliwości otwarcia rachunku osobistego. Przy czym należy zaznaczyć, że nie wszystkie banki udostępniają każdą z tych metod.
- Wizyta w oddziale banku.
- Infolinia.
- Aplikacja mobilna.
- Wniosek online – zawarcie umowy poprzez:
- kuriera,
- tzw. wideo weryfikację lub przelew weryfikacyjny – te sposoby nie wymagają podpisywania umowy i wizyty kuriera, a konto jest aktywne od zaraz
- wykonanie zdjęcia swojej twarzy (selfie) oraz dowodu osobistego
Konto bankowe bez podpisywania umowy (bez kuriera) – przelew weryfikacyjny

Przelew weryfikacyjny zarówno w tradycyjnej bankowości, jak i szeroko rozumianych usługach finansowych, służy do potwierdzenia tożsamości nowych klientów.
Takie uproszczenie procedur weryfikacyjnych sprawia, że założenie konta osobistego stało się jeszcze szybsze, łatwiejsze i bardziej komfortowe niż do tej pory.
Więc nie może dziwić fakt, że coraz więcej osób wybiera właśnie tę metodę otwierania rachunku w banku.
Kwota takiego transferu wynosi zazwyczaj 1 zł.
Konto bankowe bez podpisywania umowy – wideo weryfikacja

Alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego może być jeszcze tzw. wideo-weryfikacja.
Jednak póki co, banki ociągają się z powszechnym wprowadzeniem takiego rozwiązania. Na czym dokładnie polega?
Podczas wypełniania wniosku o konto, zaznacz wideo-weryfikację jako metodę na zawarcie umowy (musisz oczywiście posiadać kamerkę internetową).
Zostaniesz wówczas połączony z pracownikiem banku, który zweryfikuje Twoją tożsamość i dane.
Będziesz musiał m.in. przybliżyć swoją twarz i dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) do kamerki.
Resztę zrobi już automatycznie algorytm, który przeprowadzi weryfikację biometryczną.
Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i pozwala na aktywację rachunku, praktycznie od razu po zakończeniu wideo-weryfikacji.
Jak założyć konto bankowe – wizyta w oddziale banku

Najstarsza i przez dłuuugie lata, jedyna metoda na zawarcie umowy na linii bank-klient.
Jak się jednak okazuje, cały czas jest całkiem popularna, choć przeważnie już tylko wśród starszej części społeczeństwa.
Zaletą takiego wyboru, jest rozmowa “twarzą w twarz” z pracownikiem banku, który dodatkowo może nam zaproponować inne produkty, powiązane z wybranym rachunkiem osobistym.
Natomiast ogromnym minusem, jest tutaj ilość czasu, jaki musimy poświęcić na dotarcie do wybranej placówki i (najprawdopodobniej) odstanie swojego w kolejce.
Opcja zdecydowanie dla osób, które dysponują sporą ilością wolnych godzin w ciągu doby.
Jak założyć konto bankowe – aplikacja mobilna

Jak założyć konto bankowe – infolinia

Jeszcze innym (choć chyba najmniej popularnym) sposobem na założenie konta bankowego, jest infolinia.
W tym przypadku, należy wcześniej przygotować dowód osobisty, ponieważ konsultant będzie wymagał podania danych osobowych, wymaganych do sporządzenia umowy.
Natomiast samo podpisanie dokumentu, może nastąpić tylko w oddziale banku lub poprzez kuriera.
Jeśli wybierzesz tę drugą metodę, na uruchomienie rachunku będziesz musiał trochę poczekać. Ponieważ umowa będzie musiała przebyć następującą drogę: bank > kurier > Ty > kurier > bank.
Jeśli więc zależy Ci na czasie, zakładanie ROR-u tą metodą, nie będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.
Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta bankowego?

4 na 5 metod otwierania konta bankowego, będzie wymagać od Ciebie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu), aby potwierdzić Twoje dane osobowe.
Podczas wypełniania wniosku (lub rozmowy telefonicznej) będziesz musiał podać takie informacje jak:
- imię i nazwisko,
- kraj,
- datę i miejsce urodzenia
- PESEL
- nr i datę ważności dokumentu,
- adres zamieszkania/zameldowania,
- dane do kontaktu (e-mail, nr telefonu).
Są to więc w zasadzie standardowe informacje, które podaje się często w innych instytucjach finansowych lub urzędach państwowych.
Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której banki wymagają skanu dokumentu tożsamości, polisy ubezpieczeniowej czy dokumentu poświadczającego uzyskiwanie przychodu.
Takie przypadki spotyka się raczej przy okazji zawierania umowy o kredyt na wysoką kwotę, a nie o konto osobiste.
Strona internetowa robsob.pl to prywatny blog poświęcony edukacji finansowej.
Treść artykułów, wszelkich tekstów, prezentacji, nagrań audio i video w domenie i subdomenach: robsob.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w materiale jak i jakichkolwiek materiałach instruktażowych.