Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Promocja zakończona - czekamy na kolejną edycję :)

Przyszedł czas na aktualizację wpisu na temat promocji fintechu Monese. Cóż, warunki programu poleceń zostały mocno zaostrzone, dlatego do przekazania mam Wam trzy ważne informacje. 

Po pierwsze, znacząco zmieniły się zasady programu poleceń. Od 18 listopada premia wynosi aż 20 funtów dla obu stron! Jednak zdobycie bonusu nie jest już tak łatwe. 

Otóż premia złożona jest z dwóch części. Pierwsze 5 funtów otrzymacie za założenie konta Monese oraz wykonanie 1 płatności kartą na dowolną kwotę (choćby za bułki w piekarni). Premia startowa zostanie wypłacona w ciągu 48 godzin od wykonania transakcji. 

Kolejne 15 funtów trafi na wasze konto pod warunkiem, iż wykonacie płatności kartą lub przelewy międzynarodowe na kwotę co najmniej 500 funtów. 

Trzecia i to dość istotna zmiana to wprowadzenie opłaty za dostawę karty w planie Simple. Koszt dostawy karty to 4,95 GBP lub 4,95 EUR, w zależności które konto wybierzecie. Opłata ta nie jest pobierana w przypadku planów Classic oraz Premium.

Darmowe konto i karta walutowa w aplikacji Monese

Wybierz konto najlepsze dla Ciebie

Otwórz konto w EUR i GBP w kilka minut za pomocą telefonu, bez sprawdzania zdolności kredytowej ani dowodu adresu zamieszkania.

Aplikacja Monese, zapewnia darmową e-portmonetkę w walucie euro lub w funtach wraz z darmową kartą walutową oraz spersonalizowanym numerem IBAN. 

Monese wyróżnia się dość mocno, ponieważ premia za polecenie jest naprawdę solidna, aplikacja oraz support są po polsku, zaś weryfikacja klienta nie wymaga wideorozmowy po angielsku. 

Warunki promocji są bardzo proste. Aby zdobyć 15 funtów premii, wystarczy złożyć wniosek z dedykowanego linku wraz z użyciem kodu dla czytelników. Później wystarczy doładować konto na dowolną kwotę oraz wykonać jedną płatność kartą, również na dowolną kwotę. Premię można wypłacić lub po prostu wydać w sklepach. Po skorzystaniu z promocji, sami będziecie mogli polecać aplikację, zgarniając po 20 funtów premii za każde skuteczne polecenie (bez ograniczeń pod względem liczby poleconych). Taką samą stawkę otrzymają osoby przez Was polecone. Promocja Monese trwa w trybie ciągłym. 

Aplikacja Monese może się przydać również podczas rozliczeń międzynarodowych. Zapewnia ona darmowe przelewy walutowe, a także płatności z wykorzystaniem Google Pay oraz Apple Pay.

Płać telefonem

Dodaj Monese do portfela w swoim telefonie i płać inteligentnie, szybko i bezpiecznie z Apple Pay lub Google Pay.

Tytułem (krótkiego) wstępu

Monese było odpowiedzią na problem z zakładaniem kont osobistych przez osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, ale nie posiadające stałego adresu zamieszkania. W ten sposób powstała aplikacja zapewniająca dostęp do większości usług finansowych, posiadająca międzynarodowy charakter. Mogą z niej skorzystać wszyscy mieszkańcy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym oczywiście Polacy. W 2017 roku, oprócz kont w funtach, Monese udostępniło rachunki również w walucie euro. Monese działa wyłącznie na smartfonach, zaś cały proces zakładania konta odbywa się zdalnie w ciągu kilku minut

Monese nie wydaje kroci na drogie reklamy, zamiast tego oferując nam program poleceń, w którym możemy naprawdę dużo zarobić, promując ten bardzo przydatny startup. Oczywiście możecie poprzestać na używaniu aplikacji zaraz po otrzymaniu premii. Warto ją jednak rozpatrzyć również pod kątem wygodnego narzędzia podczas zakupów międzynarodowych, zarówno podczas zagranicznych pobytów, jak i transakcji internetowych. Na konto w Monese możecie również przyjmować wpłaty środków w obcych walutach.

Jak założyć konto w Monese

Cała procedura odbywa się w języku polskim, dlatego jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Na początku podajemy adres e-mail, kraj zamieszkania oraz kod zaproszenia, który pozwala zdobyć  15 funtów na start. Kod dedykowany dla czytelników bloga to ROBE899

UWAGA, kod polecenia można wpisać tylko podczas rejestracji. Jako ,że później będzie to niemożliwe, skupcie się podczas zakładania konta.

Kolejne kroki to ustalenie pinu zabezpieczającego, kodu zabezpieczającego do aplikacji oraz weryfikacja numeru telefonu, by następnie przejść do wyboru konta walutowego. Osobiście wybrałem konto w funtach. Powód? Prozaiczny, premia w funtach ma po prostu wyższą wartość niż w euro. Samo konto w europejskiej walucie założyłem sobie później, już po aktywacji, ponieważ jest to oczywiście darmowe, a może się przydać. 

Po uzupełnieniu danych osobowych, Monese będzie chciało potwierdzić waszą tożsamość. 

Cóż, Monese nadzorowane jest przez brytyjskiego regulatora, zatem weryfikacja tożsamości jest naturalnym procesem. W tym celu zostaniecie poproszeni o zdjęcie paszportu lub dwóch innych dokumentów, na przykład dowodu osobistego, książeczki wojskowej, czy prawa jazdy.

Powyższa forma weryfikacji to tak zwana weryfikacja automatyczna i ją zalecam, ale warto wspomnieć, że istnieją również formy manualne, w których niezbędne jest działanie supportu. 

Jedną z form takiej weryfikacji jest wideorozmowa z konsultantem. Odbywa się ona po angielsku, jednak pytania są bardzo proste. Wystarczy powiedzieć swoje imię i nazwisko, jaki rodzaj konta wybraliście, jakie jest źródło dochodów oraz czy korzystacie z programu poleceń. 

Ostatnia możliwa forma weryfikacji to przesłanie zdjęcia/skanów rachunków lub innych dokumentów potwierdzających adres zamieszkania. W tym przypadku weryfikacja trwa jednak do 3 dni.

Monese to dość inteligentna aplikacja, ponieważ w razie przerwania procesu weryfikacji, powrócicie do niego zaraz po ponownym odpaleniu aplikacji. Na szczęście nie będzie potrzeby wypełniania wszystkiego od nowa. Po kilku minutach od weryfikacji automatycznej lub wideorozmowy, wasze konto jest już aktywne!

Jak doładować konto w Monese oraz spełnić warunki promocji

Głównym warunkiem otrzymania bonusu w promocji jest wykonanie 1 płatności kartą na dowolną kwotę. W związku z tym, aby wykonać płatność, najpierw należy doładować konto Monese na jeden z kilku sposobów. 

Dla nas (Polaków) najprostsze i najtańsze są dwa z nich.

Pierwszy to doładowania konta kartą płatniczą i ten sposób wybrałem bo jest błyskawiczny, i druga opcja to przelew międzynarodowy, który zostanie zaksięgowany w ciągu 1 dnia roboczego.

Pierwsza opcja to doładowania konta kartą płatniczą i ten sposób zalecam. W przypadku takiej operacji Monese pobiera 0,35% 0% prowizji, zaś transakcja zostanie zrealizowana natychmiastowo. Od 22 maja 2019 roku Monese zrezygnowało z pobierania 0,35% prowizji od doładowań konta za pośrednictwem karty płatniczej. Potwierdzeniem stosowania 0% prowizji jest screen, który zamieszczam.

Warto pamiętać, iż w większości banków, taka wpłata będzie potraktowana jako transakcja bezgotówkowa i może zapewnić zwolnienie z opłaty za kartę lub nawet uzyskanie moneyback. Wpłatę możecie dokonać:

 • kartą debetową wydaną do polskiego konta (warto sprawdzić koszty prowizji oraz przewalutowania),
 • kartą walutową wydaną do konta walutowego lub konta w ramach kantoru walutowego (bez prowizji i bez przewalutowania),
 • kartą wydaną do konta walutowego założonego w zagranicznym banku, w przypadku konta w funtach, po wpłynięciu płatności w euro, środki zostaną przewalutowane na GBP po kursie rynkowym,
 • kartą wydaną przez inną instytucję.

Monese czasami odrzuca doładowanie za pośrednictwem karty. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż w adresie potwierdzającym dane posiadacza karty wystarczy nie podawać polskich znaków, zaś w kodzie pocztowym nie stosować kreseczki.

Jeśli wybierzecie przelew międzynarodowy, zostanie on zaksięgowany w ciągu 1 dnia roboczego. Otóż wasze konto w Monese posiada przydzielony tradycyjny numer rachunku IBAN. Właścicielem rachunku (a zarazem odbiorcą) jest jednak Monese. Jest to zatem niejako konto techniczne, udostępniane użytkownikom brytyjskiego fintechu. Związane jest to z faktem, iż Monese nie jest bankiem, więc nie może oferować tradycyjnych rachunków bankowych dla poszczególnych klientów (to taka bardziej forma e-portmonetki, zaś środki zdeponowane są w jednym z dużych brytyjskich banków). 

Numer swojego konta znajdziecie w aplikacji po kliknięciu w Wpłać środki, a następnie Przelew międzynarodowy. Wykonując przelew do Monese pamiętajcie koniecznie, aby w tytule przelewu wpisać swój numer ID Monese. Znajdziecie go również w zakładce Przelew międzynarodowy. Wpisanie tego numeru zagwarantuje, iż środki znajdą się na waszym konkretnym koncie, a nie koncie ogólnym w Monese. Pamiętajcie również, aby nie wysyłać przelewu w PLN, ponieważ Monese nie obsługuje tego typu transakcji.

Rachunek możecie doładować wykonując przelew:

 • z waszego konta walutowego w polskim banku,
 • z konta w ramach kantoru walutowego (na przykład kantoru Alior Banku),
 • z konta walutowego, założonego w zagranicznym banku lub fintechu np. Revolut (bez przewalutowania).

Jak wcześniej wspominałem, głównym warunkiem w promocji jest wykonanie jednej płatności kartą w sklepie lub w Internecie na dowolną kwotę. Bonusy zostaną wypłacone obu stronom w ciągu 48 godzin od chwili zaksięgowania przelewu.

Jak wypłacić środki z Monese

No dobrze, a co w przypadku gdy odbierzemy premię i będziemy chcieli wycofać środki z Monese. Oczywiście i w tym przypadku mamy spory wybór. Możecie to zrobić wypłacając gotówkę z bankomatu lub po prostu płacąc kartą Monese w sklepach. 

Innym rozwiązaniem będzie wykonanie darmowego przelewu za pośrednictwem aplikacji.

Aby wykonać przelew, odpalcie aplikację Monese i na dole wybierzcie opcję Zapłać. Dodajcie nowego odbiorcę, wybierzcie walutę oraz wpiszcie numer konta odbiorcy wraz z kodem (oba możecie przekopiować). Następnie jak w każdym innym przelewie wybieracie kwotę oraz tytuł przelewu. Na koniec wystarczy przesunąć w dół kropkę z napisem Zapłać i potwierdzić dyspozycję kodem SMS. 

Środki powinny się znaleźć na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia roboczego, ewentualnie w kolejnym dniu roboczym. Poniżej wybrane screeny z opisanej procedury 🙂

Konto Monese – szczegóły

Monese oferuje trzy taryfy: Starter, Classic oraz Premium. Docelowo interesuje nas pierwsza z nich (ustawiona domyślnie), gwarantująca darmowe prowadzenie konta oraz użytkowanie karty debetowej. W każdym planie wydanie karty jest bezpłatne.

Darmowe są również przelewy walutowe, zarówno w funtach, jak i przelewy w walucie euro z wykorzystaniem systemu SEPA. Oczywiście transakcje bezgotówkowe kartą wykonane w danej walucie także nie są obarczone jakąkolwiek prowizją lub kosztami przewalutowania. Zatem karta Monese może świetnie się sprawdzić podczas wycieczek do Wielkiej Brytanii lub strefy euro, bądź też podczas zakupów w zagranicznych sklepach online.

Wypłaty z bankomatów są darmowe na całym świecie do równowartości 200 euro/funtów (po przekroczeniu limitu naliczona zostanie opłata w wysokości 2% całej kwoty). Darmowa jest również usługa cashback, czyli wypłata gotówki podczas zakupów w sklepie (tylko dla kont w funtach). Monese może Wam służyć jako portmonetka do trzymania środków w walucie obcej. Dla niektórych osób plusem może być fakt, iż środki te nie podlegają polskiej jurysdykcji.

Z ciekawostek dodam, iż karty Monese współpracują z Google Pay (działa tylko w Wielkiej Brytanii) oraz Apple Pay.

Więcej na temat opłat oraz konta Plus w cenniku Monese.

Najważniejsze cechy planu Starter – podsumowanie:

 • darmowe prowadzenie kont walutowych w walutach euro oraz funt brytyjski,
 • darmowe wydanie karty walutowej (od listopada 2019 roku dostawa karty jest płatna),
 • darmowa obsługa kart walutowych,
 • darmowe przelewy walutowe w walucie euro lub w funcie brytyjskim,
 • darmowe doładowanie konta w Monese za pośrednictwem karty płatniczej,
 • darmowe wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie do równowartości 200 euro/funtów (po przekroczeniu limitu naliczona zostanie opłata w wysokości 2% całej kwoty),
 • płatności w walucie obcej (innej niż waluta konta) po kursach rzeczywistych Mastercarda, bez kosztów przewalutowania do limitu 2000 €/£ miesięcznie, powyżej tej kwoty prowizja wynosi 2%,
 • darmowe przelewy do innych kont Monese,
 • darmowe przelewy między własnymi kontami Monese (bez kosztów przewalutowania),
 • 2% prowizji (minimum 2 euro lub funty) za przelewy walutowe w walucie innej niż waluta konta Monese (na przykład przelew z Monese na konto w polskim banku).

Załóż konto w Monese – link otwórz na smartfonie!

Jeśli chcesz zdobyć do 20 funtów premii, użyj mojego kodu polecenia: ROBE899

Jak zamknąć konto w Monese?

Jeśli będziecie chcieli zamknąć swoje konto, możecie zrobić to w bardzo łatwy sposób. W tym celu wyślijcie wiadomość na adres closures@monese.com z adresu e-mail użytego do rejestracji lub poprzez wbudowany czat w aplikacji w zakładce „Kontakt”.

Promocja dla studentów – darmowe konto Classic

Co ciekawe, studenci mogą skorzystać z Monese Classic za darmo przez 12 miesięcy. Aby skorzystać z promocji, należy założyć najpierw konto Monese w dowolnym planie. Jeśli użyjecie przy rejestracji adresu e-mail domeny uniwersyteckiej, ułatwi to weryfikację waszego statusu studenta. Wówczas wystarczy, że po założeniu konta Monese wyślecie na adres adres students-cs@monese.com swój numer Monese ID, a w ciągu 3 dni roboczych wasz plan zostanie zmieniony na taryfę Plus.

W przypadku skorzystania z tradycyjnego maila, w wiadomości do Monese, oprócz numeru ID prześlijcie również skan lub fotkę dokumentu potwierdzającego studiowanie, na przykład legitymacji, karty studenta lub listu akceptacyjnego z uczelni.

Konto Classic zapewnia darmową dostawę karty, 6 darmowych wypłat z bankomatów w miesiącu oraz obniżenie prowizji przy wymianie walut do 0,5% (minimum 2 funty).

Więcej na temat promocji dla studentów znajdziecie na dedykowanej stronie.

Jak polecać aplikację Monese swoim bliskim

Polecanie aplikacji możliwe jest zaraz po założeniu konta. Kod polecenia wygenerujecie po zalogowaniu w aplikacji i kliknięciu w rozwijane menu w lewym górnym rogu. Swój kod polecenia znajdziecie w zakładce Zaproś i zarabiaj. Kod polecenia możecie podawać bezpośrednio znajomym lub poprzez wykorzystanie social mediów. W tym celu posłuży Wam przycisk Udostępnij kod. Od razu informuję, iż nie ma możliwości umieszczania kodów polecenia w komentarzach do tego wpisu. 

Oczywiście możecie podrzucać znajomym ten artykuł jako instrukcję. Ilość zarejestrowanych uczestników z waszego polecenia możecie śledzić na bieżąco w zakładce Zaproś i zarabiaj. W programie poleceń obie strony uzyskują po 15 funtów premii. Warunkiem otrzymania bonusu jest zasilenie konta na dowolną kwotę oraz wykonanie co najmniej jednej płatności kartą.

Załóż konto w Monese – link otwórz na smartfonie!

Jeśli chcesz zdobyć do 20 funtów premii, użyj mojego kodu polecenia: ROBE899

Bezpieczeństwo

Korzystając z usług fintechów nie będących bankami, kluczową kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Jako, że Monese nie jest bankiem, wasze środki nie podlegają bezpośrednio ochronie brytyjskiego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak, jak można przeczytać w zakładce Bezpieczeństwo na stronie Monese, spółka Monese Ltd jest zarejestrowanym przedstawicielem PrePay Technologies Limited, która jest instytucją pieniądza elektronicznego, autoryzowaną przez Financial Conduct Authority (odpowiednik polskiego KNF, choć na nie wiele wyższym poziomie) na mocy Electronic Money Regulations 2011 (900010) do wydawania pieniądza elektronicznego i instrumentów płatniczych. W przeciwieństwie do banków, nie dokonuje inwestycji środkami klientów i musi przechowywać wszystkie pieniądze klientów oddzielnie od własnych finansów. Gwarantuje to, że, gdy Monese nie będzie już działać, wszyscy klienci otrzymają zwrot w wysokości 100%.

Mimo wszystko, wszelkiej maści e-portmonetki powinny nam służyć do przechowywania drobnych kwot, służących do wygodnych rozliczeń, na przykład podczas wakacyjnych wojaży lub zakupów online oraz do…zarabiania na poleceniach 😉 Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż co najmniej dwóch instrumentów płatniczych, na przykład karty Monese oraz karty wydanej przez polski bank. W przypadku, gdy jedno rozwiązanie zawiedzie (blokada środków ze względów bezpieczeństwa), wówczas z odsieczą przyjdzie druga opcja. W ten sposób nie zostaniemy na lodzie, bez środków do życia, a nasze wakacje będą spokojnym okresem wypoczynku.

Więcej na temat działania Monese:

Jeśli wpis na blogu uważasz za wartościowy napisz mi o tym.
Pozdrawiam serdecznie!

Strona internetowa robsob.pl to prywatny blog poświęcony edukacji finansowej.
Treść artykułów, wszelkich tekstów, prezentacji, nagrań audio i video w domenie i subdomenach: robsob.pl mają wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w materiale jak i jakichkolwiek materiałach instruktażowych.

error: